Carmichael, Ambrose Campbell

Labor politician and pro-conscriptionist who held public instruction, industry and treasury portfolios before gradually drifting into the National Party in 1922. He enlisted as a Lieutenant in the AIF and was promoted to captain. He was awarded a Military Cross in 1917 for 'conspicuous gallantry in action. He organized the men of his platoon and maintained his position during the most intense enemy bombardment. He set a splendid example of courage and determination throughout. He was wounded.'

Milestone
Born
Hobart, Tasmania
19 Sep 1866
Departed Sydney
HMAT Beltana
13 May 1916
Arrived Sydney
08 Jan 1919
Died
Darlinghurst, Sydney
15 Jan 1953
Name
Birth
Carmichael, Ambrose Campbell
Occupation
Position
10 Sep 1907 - 18 Feb 1920
23 Dec 1915 - 1919